beefull Stratejik Marka Yönetimi

beefull Hakkında 

beefull 14

2021 yılında ODTÜ Teknokent merkezli olarak kurulan beefull kiralanabilir powerbank, elektrikli araç şarj istasyonu ve paylaşımlı priz olmak üzere 3 farklı ürün ile paylaşımlı şarj hizmeti sunan bir girişimdir.

Proje : Marka yaratımı, stratejik plan oluşturma, yeni ürün geliştirme ve pazarlama uygulamaları 
Süre : 18 ay

Problem

beefull, yepyeni bir marka, yepyeni bir oyuncu olarak pazara girmek, rakiplerinden kendi güçlü bir şekilde ayrıştırarak hızlı bir bilinirlik yakalamak istiyordu. “Paylaşımlı enerji ağı” olarak tanımladığımız bu alanda marka stratejisini netleştirmek ve etkin pazarlama aksiyonlarıyla, otomobilden telefona, scooter’dan bilgisayara her cihaz için enerji ihtiyacını karşılayacak, bu yeni sektörün en güçlü oyuncusu olduğunu anlatmak istiyordu. 

beefull 2
beefull 1

Çözüm

beefull için yaptığımız rakip, benchmark, pazar ve müşteri araştırmaları çerçevesinde her pazarı bir bütün olarak ele almamız gerektiğini ve elektrikli araç şarj istasyonları açılımından önce pazarda bilinirliği yakalamamız gerektiği kanaatine vardık.

Operasyonel anlamda daha hızlı hareket edilebilecek kiralanabilir powerbank ürünlerini potansiyel elektrikli araç kullanıcılarının sıklıkla bulunduğu bölge ve mekanlara konumlandırma üzerine yoğunlaştık. Bu şekilde elektrikli araç alma potansiyeli olan hedef kitleye rakip EVC markalarından önce ulaşmayı hedefledik. 

Ülkemizin önde gelen ajansları beefull markasının temel taşlarını, tasarım ve ses kimliğini (jingle’ı) oluşturduk. Etkin medya planlaması ile dijital, radyo ve outdoor mecralarından hedef kitleye ulaştık. 

Enerjinin Yeni Yolculuğu” ve “Hayatı beefull’le” ana söylemleri ile insanların günlük hayatında ihtiyacı olan tüm anlarında kesintisiz enerjiyi bulabilecekleri bir konseptte tüm markalaşma adımlarını çalıştık. beefull’un sürdürülebilir dünyaya katkı sunan ve insanların hayattan kopmaması için hizmet veren bir şirket kültürüne dönüşümünü sağladık. 

Marka işbirliktelikleri ile etkisini genişletirken, beefull taksi gibi yeni ürün fikirleri ile hizmet alanını ve görünürlülüğünü artırdık. Dışardan bir pazarlama birimi gibi tüm iletişim ve marka pazarlama faaliyetlerini yürüttük. 

beefull 8
beefull 13

Sonuç

Tüm çalışmalar sonucunda sıfırdan hayata geçen beefull, 1,5 yıl gibi kısa bir zamanda  50.000’in üstünde kullanıcı, 40’tan fazla şehirde binlerce powerbank, EVC istasyonu ve taksi ürünleri ciddi bir bilinirlik ve kullanıcı yakaladı. 10.000’i aşkın sosyal medya takipçine ulaştı. Turkcell, Efes, TAV ve Metro istanbul işbirlikleri ile birçok havaalanı, teknoloji marketleri, zincir kafeler, AVM’ler ve metrolarda kullanılır hale geldi. Diğer yandan kafe, restoran, hastane, bar, sahil kafe, marka anayasası doğrultusunda düzenlenen kreatif çalışmalar, dijital ve outdoor reklamlar ile bilinir bir marka haline geldi.

beefull Jingle
beefull 11